Pilates Life - pilates Liberec

Pilates Life - cvičení Liberec

Rezervace

 

Novinky

 

Koncert Tibetských mís a gongů 2.12.2017

 

Od 4.9.2017 opět začínáme nový školní rok Úsměv rozvrh je již k nahlédnutí.

 

Pro úplné začátečníky  - nové lekce v rozvrhu!

 

 

 

 Filosofie Pilates

Základem filosofie Pilates je fakt, že civilizační pokrok si vybírá svou daň


Absence kvalitního a pravidelného pohybu se nakonec projeví více či méně nápadným způsobem. Již na začátku minulého století pan Joseph Pilates, zakladatel metody, vnímal a pozoroval tuto skutečnost a vymyslel způsob, jak dosáhnout harmonie mysli a těla, jak aktivovat hluboké svaly břicha a páteře, zmírnit bolesti, vytvarovat postavu a zlepšit kondici. Pilates poskytuje stejné šance každému bez omezení věku, pohlaví a kondice a hlavně tomu, kdo se opravdu rozhodl změnit přístup ke svému opomíjenému tělu.


Neexistuje talent na Pilates, rozhodující je vůle! Metoda Pilates za to určitě stojí, vždyť v ní je moudrost, vášeň i disciplína, pokora i odvaha...

 

Joseph Hubertus Pilates


Narodil se v roce 1880 v Německu a již jako malý chlapec trpěl chronickým astmatem, rachitidou a dalšími chorobami, které mu oslabovaly tělo. Se svým stavem se ale rozhodně nesmířil a díky silné vůli a chuti do života neustále hledal cestu ke zlepšení svého nedobrého zdravotního stavu. A tak začal se sportem, pustil se do gymnastiky, šermu a boxu. Plaval a potápěl se, lyžoval. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Již ve 14 letech měl Pilates vypracované atletické tělo.

Jeho snaha o tělesnou dokonalost ho ale vedla dál. Začal studovat cvičební metody Orientu (tchán-či, joga), fascinovala ho především nesmírná koncentrace, kontrola tělesných pohybů myslí a obrovská úloha dýchání.

Pilates postupně vyvinul vlastní cvičební metodu, postavenou především na precizních a kontrolovaných pohybech, kterou později charakterizoval jako „contrology“ (kontrologie).

Ve třiceti letech se odstěhoval do Anglie, kde působil jako profesionální boxer a trenér sebeobrany zaměstnanců Scotland Yardu.

Po vypuknutí 1. světové války byl Pilates internován na ostrov Man, kde sportoval dál a podněcoval k tomu i ostatní spoluvězně. Snažil se pomoci i kolegům upoutaným na lůžko a pomocí vlastnoručně vyrobených pomůcek a konstrukcí jim tak nacházel cestu, jak posílit a protáhnout jejich těla, sužovaná sníženou pohyblivostí.
Když pak tábor bez újmy přečkal ničivou chřipkovou epidemii v roce 1918, při níž přišly o život miliony lidí, přisuzovalo se to dobrému zdravotnímu stavu získanému právě tímto cvičením.
Díky této skutečnosti byl Pilates uvolněn z tábora a přesazen jako lékařský poradce do nemocnice na ostrově Man, kde mohl uplatňovat zásady své pohybové metody v praxi a dále je rozvíjet.

Po skončení války se vrátil do Německa, ale díky neblahému politickému vývoji v roce 1926 odjel do New Yorku. Během plavby se setkal se svou pozdější ženou Klárou, zdravotní sestrou, která jeho myšlenky nadšeně podporovala.

Na newyorské Broadwayi spolu poté založili pohybové studio, které vzbudilo ohlas především mezi tanečníky, umělci a herci, jako byli Martha Grahamová, Michail Baryšnikov, Katharine Hepburnová a další.

Joseph Pilates vyučoval až do konce svého života. Se svou manželkou Klárou vychoval z některých svých žáků zkušené a pro věc zaujaté cvičitele. Z Pilatova studia se vraceli vyléčení tanečníci, kteří si jeho systém rehabilitace nemohli vynachválit. Skvělý systém cvičení byl však trochu uzavřen do sebe, jakoby vyhrazený pouze pro fyzicky zdatné jedince.
Průlom do širších kruhů se podařil až v polovině 70. let a opravdový celosvětový boom nastal ještě o dvacet let později.

Pilates vydal v roce 1934 svou první knihu „Your Health“ (Tvé zdraví) a v roce 1945 vyšla kniha „Return to Life through Contrology (Návrat k životu díky kontrologii).

Joseph Hubertus Pilates zemřel v roce 1967. A jak byl zvláštní celý jeho život, i jeho smrt ho navštívila za nejasných okolností. Existuje legenda o plicních komplikacích spojovaných s hořícím Pilatovým studiem, které nakonec způsobily jeho konec.

Svou cvičební metodu si však nevzal do hrobu – stále se znovu upravuje a doplňuje v souladu s moderními lékařskými a fyziologickými poznatky.

Joseph Pilates nezanechal závěť, a přece odkázal mnoho.

Od začátku třetího tisíciletí zájem o Pilatova cvičení rapidně stoupá, jen v USA je v současnosti registrovaných přes 13 000 instruktorů, největší studio v New Yorku – Tribeca Bodyworks, které vede Alycea Ungarová, navštěvují takové hvězdy jako Nicol Kidmanová, Madona či Uma Thurmanová. Sharon Stoneová svým výrokem „Pilates změnil moje tělo“ přispěla k renesanci Pilatovy metody.

    MILIONY CVIČENCŮ, TISÍCE INSTRUKTORŮ A JEDEN GENIUS